PLAYPRO Media

Усе, що Ви хотіли б знати про черлідинг

 

Усе, що Ви хотіли б знати про черлідинг


Черлідинг, напевно, у більшості асоціюється з американськими фільмами, у яких показують запальні виступи дівчат з груп підтримки спортивних команд. Черлідерки створюють справжнє шоу на матчах: у гарних костюмах, з помпонами в руках (так-так, оті штучки називаються помпони, а не махалки чи ще якось інакше). Проте вже давно черлідинг вийшов за межі США та успішно розвивається й в Україні. Найцікавіше про черлідинг ми попросили розповісти Наталю Блажко — президентку Львівської обласної федерації черлідингу, яку торік визнали найкращим президентом серед усіх обласних федерацій за останнє п’ятиріччя. До речі, черлідинг — це спорт не лише для дівчат, а й для хлопців, і про це поговоримо також.

PRО зародження черлідингу у світі та Україні

Вперше черлідери репрезентували себе ще в 779 році до н.е. на Олімпійських іграх: вони співали пісні, грали на арфах, і це вже можна вважати зародками черлідингу. Вже у наш час, у 1898 році, Джоні Кемпбелл зі США запропонував незвичний на той час спосіб підтримки своєї команди: на одному із матчів під його головуванням кілька студентів взяли в руки оберемки сіна і почали ними махати, підстрибувати та викрикувати гасла. Так з’явився черлідинг вже у сучаснішому вигляді. За чоловіками ідею підхопили й дівчата.
Але власне чоловіки є першопроходцями у черлідингу. Шкода, що на цей час у Львові хлопці ще не дуже долучилися до нас, але все у майбутньому.
Невдовзі підтримка футбольних команд переросла у вид спорту.


В Україні групи підтримки спортивних команд з’явилися ще наприкінці 90-х, але це було трохи не те. Власне як вид спорту черлідинг був офіційно визнаний в Україні у 2004 році. Відтоді стали проводити чемпіонати України, а збірні почали їздити на чемпіонати світу.

PRО існування кількох федерацій черлідингу в Україні

У багатьох видах спорту існує кілька федерацій. Таке трапляється, бо на певному етапі становлення виду спорту хтось відколюється, створює свої структури. Але офіційна національна федерація, яка пропагує олімпійський рух, лише одна. І власне Всеукраїнська федерація черлідингу, яку очолює Юрій Крикун,  є національною: її представники беруть участь в офіційних чемпіонатах Європи, світу і виступатимуть на Олімпійських іграх, ми сподіваємося, що це таки станеться у 2024 чи 2028 роках, адже черлідинг вже попередньо визнаний олімпійським видом спорту.


PRО те, як мотивували дітей в умовах карантину

Коли розпочався карантин, ми вірили, що він швидко мине, тому просто знімали завдання на камеру і розсилали у вайбергрупи нашим дітям.  Однак карантин затягнувся, тоді віцепрезидент Всеукраїнської федерації черлідингу Анна Сергієнко розповіла про користь онлайн тренувань, і ми розпочали їх з 1 квітня, а завершили лише нещодавно.
Отак завдяки онлайн зв’язку навіть на відстані один від одного діти все одно й надалі тренувалися зі своєю командою та  зі своїм тренером. Вони бачили своїх колег по команді і це їх мотивувало, нагадувало, що вони є частинкою команди. Такі тренування значно ефективніші, ніж виконання відеуроків чи заняття з мамою. Бо лише тренер може підібрати правильні слова і вчасно скорегувати дії дитини. Та й мамочки дякували, що ми врятували їх нервову систему цими тренуваннями.
Звичайно, що діти є діти. Вони швидко призвичаїлись до таких тренувань і знайшли можливість халявити (сміється). Як-от, підлаштовували камеру так, щоб тренер їх не дуже добре бачив, чи виключали камеру (мовляв, поганий зв’язок, пропав інтернет тощо), або знаходили причини, щоб відволіктися, наприклад, домашні тваринки втручалися у тренувальний процес. Однак все це також стало для нас певним необхідним досвідом.


PRО заплановані змагання

Змагань ніхто не скасовував, вони лише відтерміновані, тому тренування онлайн в умовах карантину були необхідні. Нарешті минулого тижня ми почали відновлювати тренувальний процес у залах. Змагання будуть обов‘язково. У якому форматі, це вже залежить, як Україна виходитиме з кризи. Цьогоріч мав ще відбутися чемпіонат України серед школярів у Львові і чемпіонат України серед кадетів. Будемо старатися провести ці старти восени 2020 року. Відтак зараз усе літо ми будемо тренуватися, бо, по-перше, навіть місяць без тренувань відкидає нас далеко назад, а, по-друге, все, чому ми навчилися з вересня по березень, вже знівельовано карантином.  Тому будемо наздоганяти.

PRО розвиток черлідингу у Західній Україні

Почали у 2011 році: у Львові ми створили групу підтримки, з якою виступали на футбольному Євро-2012, відтак стали офіційною групою підтримки львівського баскетбольного клубу «Політехнік Галичина». І вже невдовзі я зрозуміла, що хочеться чогось більшого, та й ми зіштовхнулися з тим, що для груп підтримки потрібні дівчата, і не ті, які колись танцювали чи були гімнастками, а власне черлідерки. Так у мене виникла ідея створити власну школу черлідингу і розвивати дитячий черлідинг. Тоді я ще не знала, чи є такий вид спорту в Україні, почала гуглити і натрапила на сайт Всеукраїнської федерації черлідингу. Спершу дуже боялася, але зрештою наважилася подзвонити президенту Федерації Юрієві Крикуну і сказати як є: «хочу розвивати черлідинг».
 Через два дні я прилетіла до Києва на зустріч з президентом, він, побачивши мене, був шокований: я була на 9-му місяці вагітності, але у телефонній розмові йому цього не сказала. Певно, побачивши мене, він зрозумів, що я якась ненормальна фанатичка з серйозними намірами (сміється).
Невдовзі я народила, але сидіти в декреті було ніколи - я одразу почала процес оформлення документів. Відтак ми набрали першу експериментальну групу діток. Спочатку це були дівчатка 10-ти років, а потім поступово ми почали зменшувати вік при наборі.
1 березня 2015 року ми провели перший чемпіонат Львівської області. Він був дуже смішним: тривав до години, брало участь буквально 25-30 спортсменів, але початок було покладено. Далі вже й не пам’ятаю, як все закрутилося, це як сніжний ком, я просто робила, робила.... й невдовзі ми з тренерською командою досягли непоганих результатів.


PRО секрети успіху

Я просто, напевно, фанат, і на мене так впливають діти. Я люблю прийти в зал до когось з наших тренерів, поспостерігати за дітьми, посміхнутися їм.  Люблю дивитися на змаганнях, як вони виступають, за їхніми емоціями. Я навіть не люблю судити змагання, власне наші львівські, бо мені хочеться подивитися, адже я знаю всіх дітей, цікаво поспостерігати, як міняються їхні вміння від змагань до змагань. Від діток й черпаю енергію. Якщо чесно, мої власні діти обділені моєю увагою, я більше уваги приділяю дітям-спортсменам.
Звичайно, бувають й у мене емоційні спади. Мене тоді ніхто не чіпає (сміється), я висплюся та встаю далі з новими ідеями, і ті ідеї рухають мене вперед.


PRО Lviv Angels та Nancy Dolls

У Львові є два спортивні клуби - Lviv Angels та Nancy Dolls. Круто, що є конкуренція, бо конкуренція призводить до розвитку, до результатів, які вже у нас є. Відсутність конкуренції розслабляє.
Я очолюю не лише Львівську обласну федерацію черлідингу, а й спортивний клуб Lviv Angels.
Наші секції розташовані абсолютно у всіх районах Львова, є сайти з адресами, контактними телефонами, набір проводимо з 3-х рочків.  


PRО ефективну організацію змагань

Ми намагаємося кожні змагання проводити на найвищому рівні. Хочеться дарувати дітям свято, щоб вони виступали у класних естетичних умовах. Щоразу ми придумуємо щось нове, креативне. У мене ще дуже багато ідей. Мені може навіть наснитися дещо. І щоразу хочеться ще більшого і більшого.
Останній раз ми зробили платним вхід на змагання і абсолютно всі кошти перерахували у фонд «Світ дитини». Кожному глядачу одягнули браслет за символічною ціною у 50 грн, сума незначна, але разом ми зробили добру справу. Невеликою сумою за вхід ми допомогли багатьом діткам. Також платним входом ми хотіли відсікти зайвих людей, які заходять просто подивитися, що там відбувається, не з цікавістю до спорту, а з метою, наприклад, шахрайства. Це було одноразово, не знаю, чи в нас це приживеться, але я вважаю це дуже хорошою ідеєю. 
Мені приємно, що цьогорічний чемпіонат Львівської області високо оцінили. Відома художня гімнастка, фіналістка олімпійських ігор, член комісії з олімпійської освіти Міжнародного олімпійського комітету та провідний спеціаліст Управління спорту Львівської міської ради Віра Передерій так написала на моїй фейсбуксторінці: “Я впевнена, що в нашій країні ніхто не проводить на такому високому рівні чемпіонати області, як ви. Пишаємось та дякуємо за гідний приклад для всіх”.
І це також дуже мотивує до подальшого вдосконалення.


PRО найскладніші елементи у черлідингу

Мене доволі часто запитують, які елементи у черлідингу найскладніші. Почну з того, що всі елементи опановують почергово, коли дитинка готова фізично. Спочатку вчимо сідати на шпагат, потім - мостик, далі колесо, перевороти,  паралельно закріплюємо м’язи і вивчаємо складніші елементи.
Особисто для мене найскладніший елемент -  це елемент, при якому потрібно думати, і це є повороти.  У нас є такий складний поворот «a la seconde turns» (прим.авт. - гранд фуете) - це складнокоординаційний поворот, і дитина має бути розумово готовою до нього. Його важче зробити, ніж акробатичний стрибок, такий, як-от, махове колесо (на фото), яким всі просто марять.  Так, це класно, коли дитина вміє махове, але махове цінне, коли його виконає не одна-дві дитини, а абсолютно вся команда, виконає синхронно, отоді судді це зарахують як складність номеру.


PRО оцінювання суддями виступів спортсменів

Склад команди від 16 до 24 спортсменів. Є 10 критеріїв, за якими оцінюємо. Батьки часто цікавляться, що мають зробити діти. Так-от, відповім, що у суддівському протоколі не записано обов’язкових елементів. Є просто певна база, якщо це, наприклад, маленькі діти, то мають зробити один стрибочок, мостик, сісти на шпагат, а можуть й не робити того. В протоколі є пункти техніка виконання, синхронність, плавність перебудов, костюми, музика, загальне враження судді тощо. Інколи звертаємо увагу на макіяж, але це має бути справді дитячий макіяж. Критеріїв є багато, але основну увагу приділяють синхронності, щоб дітки зробили все злагоджено, гарно, емоційно -  це те, над чим маємо працювати. Наприклад, в Америці вже змалку спортсмени настільки майстерно вміють тілом і обличчям передати емоції  – і це так круто. Нам тому ще треба вчитися. А щоб тренувати емоції, ми радимо діткам вставати перед дзеркалом і кривлятися. Це якраз те, що вони й найбільше люблять (сміється).


PRО стереотипи у черлідингу

Чомусь багато хто вважає, що черлідер -  це обов’язково короткий топ і спідниця.  Це міф. Спідниці і топи то вже потім, коли спортсменки виростають, йдуть в університети, там підтримують свої університетські команди. А дитячий та професійний спорт нічого спільного з топами і спідницями не має. Якщо ми говоримо про номери з помпонами, то це власне плаття, які прикривають усе.


PRО перспективи львівських спортсменів на Олімпійських іграх

Як я вже згадувала, у 2016 році черлідинг був попередньо визнаний олімпійським видом спорту. Зараз проходимо всі стадії, щоб стати олімпійським.  Про шанси львівських спортсменів говорити рано, бо вони ще підростають. Вони хороші, сильні, та й взагалі Україна має добру славу в світі, Європі, ми завжди на призових місцях, це вже говорить про те, що ліцензію Україна мусить вибороти. А про кожного окремо зараз говорити рано, зокрема, й про львівських спортсменів, тому що в нас інколи вистрілюють спортсмени й за рік часу. Так що час покаже, у наших юних спортсменів є до чого прагнути. Шанси абсолютно у всіх великі, головне старатися.PRО визнання найкращим президентом серед усіх обласних федерацій за останнє п’ятиріччя

Для мене це було дійсно несподіванкою, б я, як президент федерації, одна з найновіших. Я не уявляю свого життя без черлідингу і просто робила свою справу, яку люблю, хотіла зробити її дуже добре. Мало хто на початках вірив у мене і в цю справу, було багато людей, які відверто говорили мені про це.  А я просто робила і все. Для мене було величезним сюрпризом це визнання. Я плакала. Мені було дуже приємно, але це водночас й велика відповідальність, бо маю бути прикладом, не маю права на помилку.


PRО  успіхи збірної України
24 листопада 2004 року Юрій Крикун офіційно зареєстрував Всеукраїнську федерацію черлідингу. Менше, ніж за два роки, українські черлідери заявили про себе на світових аренах. Починаючи з 2006 року і по сьогодні щороку збірники України здобувають медалі різних ґатунків на Гран-прі, чемпіонатах Європи і світу. Уявіть, безперервно з 2006 року. Віцепрезидент Федерації та  тренер збірної Анна Сергієнко у 2014 році була визнана найкращим тренером світу. Вони всі - наша гордість, а Україну поважають та вважають хорошим суперником.

PRО страх перед змаганнями
Є дітки, які справді дуже панікують на виступах: на тренуваннях вони краще виконують усе, ніж на змаганнях, а деякі взагалі бояться вийти на майданчик. Є такі, які дуже стараються на тренуваннях, стовідсотково викладаються, але на змаганнях не можуть впоратися з емоціями. Ми допомагаємо їм та даємо потрібні настанови.  Те, що черлідинг – командний вид спорту, також допомагає долати страх, адже присутність поруч інших членів команди заспокоює.PRО роль команди, тренерів і батьків
Завдяки тому, що діти виступають у команді, вони не заздрять одне одному, тішаться за успіхи інших, бо розуміють, якщо хтось, наприклад, навчився стрибати махове, то це плюс для усієї команди. А якщо хтось накосячив під час виступу, то вони сварять один одного і це насправді теж важливий виховний момент.
Принагідно хочу нагадати батькам, що основне в черлідингу -  командні вступи, а сольні ввели для того, щоб полегшити перегляд спортсменок для збірної. І краще коли тренер визначає, хто готовий для сольних виступів, бо часто дитячі індивідуальні виступи є більше амбіціями батьків.
Хочеться порадити батькам лайтовіше ставитися до результатів дитини на змаганнях. Бо зазвичай виникають такі ситуації, коли батьки дають занадто багато настанов дітям (і не завжди правильні), а після виступів мами більше журять, а тренери більше заспокоюють. Батьки, просто насолоджуйтеся тим, що дитина вийшла на майданчик і виступає. Потрібно сприймати змагання як свято, радіти і насолоджуватися. Вчитися об’єктивно оцінювати, чи добре виступили діти, чи погано. Навчити дітей сприймати поразку, бо це насправді не поразка. Може виступати 10 абсолютно схожих – сильних і класних команд, але всі ж не вмістяться у призову трійку - і це потрібно розуміти. І кайфувати від виступу, а не страждати. Особливо найгірше, коли кажуть: «все, ми не посіли жодного місця, навіщо їздити на змагання, нащо займатися, який сенс?». Невже ви не бачите сенсу у тому, що дитина розвивається, здобуває нові вміння, розширює свій світогляд, знаходить нових друзів, їздить і бачить нашу Україну. До речі, діти якраз можуть спокійно поставитися до відсутності призового місця, важче сприймають якраз батьки.


PRО те, як  змагання мотивують до тренувань

Виступ на одних змаганнях може замінити місяць тренувань. По-перше, дитина акумулює всі свої можливості, вона надзвичайно старається. По-друге, вона бачить інших -  старших, сильніших конкурентів, і це мотивує її надалі прагнути розвитку. Чим більше змагань проходить дитина, тим краще для неї.PRО підтримку черлідерами ігрових команд

Є черлідинг як спорт, а є й групи підтримки. Групи підтримки існують вже давно. У Львові, наприклад, була класна професійна група підтримки, у якій ще виступала я та наші сьогоднішні тренери - Лідія Юдіна, Марія Горак, Марія Кулик, Ольга Шайнога, Анна Чучукало (Кручок). Як я вже розповідала, ми виступали на футбольному Євро-2012, були офіційною групою підтримки баскетбольного клубу «Політехнік-Галичина». Зараз також є хороша група підтримки - дівчатка 10-11 клас, вони теж будуть дуже класними і дуже виростуть в професійному плані. Зараз вони підтримують «Барком-Кажани» (волейбол), «Енергію» (футзал), «Галичанку» (Львів),  баскетбольні команди тощо, але наразі це не розвинуто у Львові. Це радше у вигляді запрошення: нас запросили на матч, ми прийшли, але такого, щоб були прикріплені до якихось команд нема.PRО те, хто може стати черлідером

Черлідером може бути кожен, головне старанність та бажання дитини і батьків, до речі, також. Адже бувають моменти, коли спортсмен не хоче йти на тренування, тоді мама має переконати, а не так «ну не хочеш, то сьогодні пропусти». А цей пропуск відкидає назад не лише дитину, а й усю команду, бо нереально відпрацювати вправу синхронно, коли нема хоча б когось з команди. Або ж дитина на певному щаблі хоче залишити спорт. Такі ситуації виникають, напевно, у кожного. Тут теж повинні під’єднатися батьки і треба шукати причину. Якщо батьки самі не можуть вплинути на це, потрібно долучати тренера.

PRО хлопців у черлідингу
В Україні хлопці-черлідери є, і їх багато у Європі і Америці. А от у Львові поки з цим проблеми. Чому вважають черлідинг дівчачим видом спорту, не знаю. Думаю, це питання часу, ми над цим працюємо і доведемо й у Львові, що це й хлопчачий вид спорту, і що це круто і класно. Ми покажемо, що хлопці теж можуть бути у черлідингу. Чомусь хлопці танцюють естрадні,  бальні, народні танці і це нормально, а в черлідингу їх мало. Можливо, батьки думають, що ми одягаємо хлопців у топи і спідниці, як і дівчат (сміється).  Але це не так. І хлопці не танцюють з помпонами. Є черлідинг танцювальний і акробатичний: у танцювальному хлопці танцюють хіп-хоп, а в акробатичному виконують акробатичні стрибки і підкидують дівчат. Щоби підняти дівчину на одній руці, протримати її, потрібно мати дуже хорошу акробатичну підготовку. І ми цьому також вчимо, тобто черлідинг передбачає хорошу силову і акробатичну підготовку хлопців.


PRО черлідинг у кожній  школі

Я вже давно мрію, щоб всі знали, що таке черлідинг, і щоб у кожній школі, у кожному університеті були свої групи підтримки. На це потрібен час. Бо поки є нестача кадрів – тих же тренерів. Потрібно, щоб виросли наші діти, виросло перше покоління черлідерів у Львові,  і власне вони й будуть творити історію та свого часу стануть тренерами.  

PRО те, чи черлідинг травматичний вид спорту

Травми у нас трапляються вкрай рідко. Як показує моя практика, діти травмуються не в залі, а на велосипедах, на скейтах, роликах.
Якщо ж, наприклад, говорити про акробатичний черлідинг, де можна впасти, тут теж травмування малоймовірне. Адже для виконання елементів потрібна хороша фізична підготовка, ми добре прокачуємо дітей, крім того, перед основним тренуванням розминаємо, проробляємо кожен м’яз. І навіть якщо дитина падає, є м’яке покриття, і вона падає на м’яке.
Але найголовніше потрібно пам’ятати, що черлідинг – це спорт, і спорт складний, тому фізична неготовність організму до виконання певного елементу, поганий розігрів і найголовніше пропуски тренувань можуть призвести до травми. Основне, це пропуски. Коли дитина багато пропустила, її потрібно плавно і довго вводити в процес тренувань, і часто така дитина сама форсує події, поспішає виконати щось, бачачи, як випереджають її колеги по команді, які тренувалися регулярно. Тому основне у питанні профілактики травматизму – систематично тренуватися.

PRО черлідинг для мам і татусів
На початку весни на чемпіонаті України у Харкові, крім професійних спортсменів, виступало й дуже багато команд - батьків черлідерів. Торік й у нас, у Львові, вперше виступили батьки - сихівські круті мами. Це було дуже гарно.

Ми власне планували це масштабніше робити, щоб у кожного тренера була така команда мам. Тут плюс ще й в тому, що мами, тренуючись, починають глибше розуміти багато моментів. Щоби організувати команду, достатньо сказати тренеру, що у нас є така то кількість мам, готових виступати. Не потрібно мати ніяких особливих даних, ніхто не буде садити мам у шпагат чи ламати у мостик, просто будуть танцювати.
Власне на чемпіонаті України серед школярів і студентів у Львові, який планувався у квітні, також мали виступати мами, однак карантин усе наламав. Сподіваємося, у майбутньому все втілимо.

Підготувала Наталія Васьо