PLAYPRO Media

Софія Яремчук: В Україні давно не було такої сильної команди

Вже в суботу, 17 жовтня, у польській Гдині відбудеться чемпіонат світу з півмарафону. Хоча він був запланований на кінець березня, його перенесення на осінь точно кращий варіант, ніж скасування змагань. Серед країн, що позмагаються за високі місця та результати, буде представлена й наша команда. Про готовність, результати літнього сезону, плани на олімпійський норматив та складову, якої так не вистачає українській легкій атлетиці PLAYPRO.media розповіла Софія Яремчук, учасниця чемпіонату та член збірної України.

Софіє, розкажи про своє знайомство з легкою атлетикою.
Захоплення бігом розпочалося у шкільні роки. У школі відкрили секцію легкої атлетики, тож ми з друзями почали відвідувати заняття тричі на тиждень. Тоді мені було 14 років і хоч я показувала дуже хороші результати у своїй віковій категорії та мені дуже подобалося бігати, це було для мене веселою грою. Серйозно я почала задумуватися про професійну кар’єру і високі результати у 2014 році, коли навчалася на 5 курсі Львівського державного університету фізичної культури.

Взимку у тебе був півмарафон з часом 1:10.33, найшвидший серед жінок за останні кілька років. Це швидше, ніж рекорд України у виключно жіночому старті (1:11.07). На який результат ви з тренером сподіваєтеся в Гдині?
У Гдині я сподіваюся повторити свій найкращий особистий результат. Готувалася до чемпіонату світу з півмарафону я в Італії в горах Rocca di Mezzo. Тренувальний збір пройшов непогано, тому в Польщі намагатимуся показати свій максимум.

Наскільки сильно на цьогорічну підготовку вплинув карантин?
Карантин на мій тренувальний процес не мав сильного впливу, я могла тренуватися як звикла. Натомість трохи вплинула травма, яку я отримала під час тренувань на карантині —  частковий розрив камбалоподібного м’яза. А ще якби не карантин, то значно швидше поїхала би в Італію, адже важко тренуватися на відстані без тренера

Фото: Софія Яремчук після тренування на львівському стадіоні "Динамо"

В яких кросівках плануєш бігти в цю суботу?
Побіжу в кросівках Nike ZoomX Vaporfly Next%.

Професійний спорт передбачає високий рівень самовіддачі. Яке тренування в підготовчому циклі було для тебе найважчим?
Дванадцять кілометрів темпового бігу на висоті 1550 метрів над рівнем моря. Сильний вітер, холод та постійний підйом вгору на першій половині шляху —  не найкращі супутники для тренування. Але, хоч і було дуже важко, я роботу зробила так, як і планували – з середнім темпом 3:39/км (!16.4 км/год!).

Чому півмарафон —  неолімпійська дистанція? Чи може це змінитися?
Шкода, що півмарафон —  неолімпійська дистанція. Я дуже б цього хотіла. Але у нас є його величність марафон і півмарафон в цьому випадку йде як підводка до нього, крок на шляху до марафону. На жаль, поява півмарафону в програмі Олімпійських ігор є дуже малоймовірною.

З чим пов'язана така кількість рекордів в легкій атлетиці у 2020 році: відсутність великої кількості стартів, розвиток екіпірування і технологій чи інші фактори?
Тут все має свій вплив: великий розвиток технологій за останні роки, покращення фізіотерапевтичних процедур та методів відновлення. Цього прогресу українському спорту так сильно не вистачає.

Рекорд України з півмарафону в жінок тримається вже 24 роки (змішаний старт – 1:09.34) та 14 років (виключно жіночий – 1:11.07). Це багато? Можливо, варто чекати 17 жовтня його покращення від наших збірників?
Так це дуже й дуже багато. Пора вже пробивати цю бетонну стіну! У нас дуже сильна команда. В Україні давно такої команди не було. Звичайно, що варто чекати якщо не рекорду, то, думаю, максимального наближення до нього! Дівчата прекрасно підготувалися!

Фото: Перемога на забігу на 10 км з особистим рекордом (32:45)

Чи є в планах марафон та виконання олімпійського нормативу?
Так, звичайно! Ще не знаю коли та де саме, але ми з тренером плануємо марафон!

Як реагувала на останні результати українських марафонниць: Дар’ї Михайлової (2:27.29 на Лондонському марафоні, 9 місце) та Вікторії Хапіліної (2:27.57, перемога на марафоні в Софії)? Хто ще може вклинитися в боротьбу за потрапляння в Токіо?
Дуже добре відреагувала! Радію за результати дівчат, адже конкуренція завжди дає поштовх вперед. Що ще так сильно може мотивувати, як не конкуренція?! Високі результати, сильна команда та інтрига, що присутня постійно. Це дуже цікавий відбір, який усім запам’ятається! Я думаю, що декілька дівчат ще будуть бігти. У нас ще є такі сильні марафонки як Ірина Бубняк, Тетяна Гомера й Олександра Дуліба! Тому тут ще може все декілька разів перекрутитися)

* норматив для потрапляння на Олімпійські Ігри для жінок – 2:29.30. Україну представлятимуть переможниця чемпіонату України та двоє інших спортсменок, що покажуть найкращий час


Чи буде відпочинок після Гдині?
Все залежить від результату показаного там. Але відпочивати не хочеться, хочу пробігти півмарафон на 19-20 день після тренувального збору в горах. Так вийшло, що в Гдині буду бігти на сьомий день після гір. Сподіваюся, що все буде добре.

Де готуватимешся до наступного сезону? Чи любиш обирати для зборів нові місця?
Після Гдині планую повернутися до Львова на деякий час, а потім в Італію. Дуже подобається проводити підготовку в Киргизстані, однак все залежить від розвитку ситуації пов’язаної з Covid 19.

Тарас Жеребецький, PLAYPRO.media